Trijų pirmųjų vyriausybių pramonės ministro
prof. Rimvydo JASINAVIČIAUS nuomonė apie gamybos sunykimą
Prisiminkime blokados laikus, kai oficialiai buvo uždrausta iš Rusijos tiekti žaliavas ir energetinius išteklius. Tada Pirmosios Vyriausybės antiblokadinė komisija priėmė sprendimą atidaryti bet kokius kanalus – kas gali, tas tegul veža, – ir mes per blokadą žaliavų prisivežėme net daugiau nei jų turėjome prieš tai. Gamyba turi savo specifiką – struktūrą ir nenutrūkstamų procesų grandines. Bet kurioje vietoje jas nutraukus viskas sustoja, nutrūksta pajamų srautas. Skaudžiausias smūgis Lietuvos pajamų srautui buvo nutraukti ryšiai su tradicine Rusijos rinka. Politiškai gal ir nelabai geras partneris ta Rusija buvo su didžiavalstybinėmis pozicijomis. Bet viską, ką pagamindavome Lietuvoje, mes užsimerkę galėjome jai parduoti. O mes, turėdami šimtamilijoninę rinką, pasakėme: jums daugiau netieksime. Ir išėjome iš tos rinkos. Už dyką ją atidavėme vokiečiams, skandinavams, lenkams ir kitoms Vakarų valstybėms, kurios į Rytus ėmė papildomai tiekti savo produkciją. Atsisakyti milžiniškos ir imlios mūsų produkcijai realizacijos rinkos buvo didžioji strateginė ekonominės politikos klaida.
<...>
Dabar tai žino beveik kiekvienas, o tada nesuvokta, kad pirkėjas – rinkos karalius. Gaminti galėjo ir „Kuro aparatūra“, ir „Vilma“, ir „Žalgiris“, ir kiti gamybiniai susivienijimai. Žaliavų netrūko, bet parduoti produkcijos daugiau nebuvo kur. Pavyzdžiui, „Vilma“ turėjo stiprias pozicijas Rytų rinkoje, juodąsias dėžes lėktuvams gamino dar 12 metų po Nepriklausomybės paskelbimo. Bet Vakarų rinkoje mūsų pramonės ir jos produkcijos niekas nežinojo, todėl jos niekas neskubėjo pirkti. Dėl to kai kurios įmonės labai greitai sunaudojo savo išteklius ir pačios bankrutavo. Įsivaizduokite, žmonės ateina į darbą, gamina produkciją, naudoja žaliavas, ima atlyginimus, bet gaminiai guli sandėlyje. Pajamų nėra. Dėl to žmonėms jau algų nebemoka, sako, algas gausite, kai parduosime produkciją. Po metų kitų ta produkcija pasensta, belieka išmesti. O žmonės ir toliau eina į darbą tikėdamiesi stebuklo – kur jiems dėtis?
Parengta pagal dienraštį "Respublika", Alia ZINKUVIENĖ
http://www.respublika.lt/lt/naujienos/lietuva/lietuvos_politika/pramone_sukureno_seimo_arbatos_klubas/
Valstybės turto privatizavimas
Etapai: pirmasis – privatizacija už investicinius čekius (1991–1995 m.), antrasis – privatizacija už pinigus (1996– 2005 m.).
Rezultatai: per pirmąjį privatizavimo etapą buvo privatizuoti 5964 objektai už 3678 mln. Lt., per antrąjį etapą – 4307 objektai už 5041 mln. Lt.
Ypatybės: pirmajame valstybės turto privatizavimo etape buvo siekiama sudaryti sąlygas visiems valstybės piliečiams dalyvauti privatizavime, tapti savininkais ir taip užtikrinti socialinį teisingumą. Didžioji dalis valstybės turto buvo privatizuojama tik už investicinius čekius ir tai daryti leista tik Lietuvos piliečiams. Viena vertus, privatizavimas už investicinius čekius leido susiformuoti savininkų sluoksniui, kita vertus, dėl didelio nepatyrusių smulkių savininkų skaičiaus ir užsienio investicijų ribojimo toks privatizavimas neleido efektyviai reorganizuoti įmonių, užkirto kelią investicijoms. Neskaidrios privatizavimo procedūros sudarė galimybes korupcijai, leido valstybės turtą privatizuoti „apeinant“ taisykles. Antrojo etapo pradžioje atskirų objektų privatizavimas dėl įvairių priežasčių vyko lėtai, daug objektų neparduota iš pirmo, antro ar daugiau kartų, parduodamos įmonės turėjo didelių įsiskolinimų ir nuostolių, privatizavimas visuomenėje neretai tapatintas su „prichvatizavimu“, privatizuotoms įmonėms sudaromos išskirtinės veiklos sąlygos.
„Prichvatizacija“
Investicinę EBSW grupę 1992 m. įsteigė devynios investicinės bendrovės. Šios įmonės iš finansinės patirties neturėjusių lietuvių surinko ar supirko milijonus investicinių čekių, privatizavo dešimtis įmonių ir bandė daryti įtaką dar keliolikai įmonių, kurių akcijų turėjo įsigiję. Nuo 1992 iki 1995 metų viena EBSW koncerno, kurio prezidentas buvo G. Petrikas, bendrovė iš gyventojų surinko daugiau kaip 344 mln. litų. Jai savo santaupas patikėjo 15,6 tūkst. žmonių, kuriems įmonė liko skolinga apie 80 mln. litų. Iš žmonių gauti pinigai buvo perskolinami EBSW prezidento bendrovėms. EBSW pradangino ir valstybės pinigų. Koncerno užvaldytas buvęs Valstybinis komercinis bankas iššvaistė 111 mln. litų. Už pusvelčiui įsigytus investicinius čekius buvo privatizuota apie 100 šalies įmonių, o jas įkeitus iš bankų imamos milijoninės paskolos. Iš šalies įmonių, susijusių su EBSW, valstybė nesusigrąžino apie 144 mln. litų paskolų.
* * * * *
Lietuvos pasididžiavimu buvo laikoma Kauno „Bangos“ televizorių gamykla. 1993 m. pirmąjį pusmetį „Banga“ uždirbo 10,8 mln. litų pelno, gamykloje dirbo maždaug 7 tūkst. žmonių. 1993 m. dalį bendrovės akcijų užvaldė EBSW koncernui priklausančios akcinės bendrovės. Smulkieji akcininkai, kurių buvo daug, jokios įtakos valdant bendrovę neturėjo. Netrukus bankas suteikė „Bangai“ 20 mln. litų kreditų. Gamykla gautų lėšų neinvestavo į gamybos modernizavimą, o pirko kitų šalies įmonių – Klaipėdos „Jūros“, „Lietuvos kuro“, Panevėžio „Ekrano“ akcijų. Didžioji nusipirktų akcijų dalis buvo perleistos EBSW koncerno valdomoms bendrovėms. Tačiau kreditoriniai įsipareigojimai liko „Bangai“. Didėjant skoloms, „Banga“ įkeitė bankams savo pastatus, o 1995 m. balandžio pabaigoje įmonei buvo paskelbtas bankrotas. 1996 m. pradžioje ji likviduota.
Tiesa, ne paskutinėje vietoje buvo ir eksporto sąlygų pasikeitimas. Rusijai įvedus 100 proc. muitus Lietuvoje pagamintai elektronikos produkcijai, televizoriai negalėjo konkuruoti su vakarietiškais.
Pagal: http://www.straipsniai.lt/ebsw/informacija/2
http://www.straipsniai.lt/ebsw/puslapis/7946
Vagnorkės
Litai
Pagrindinė temos įvykių informacija

Nepriklausomos Lietuvos visuomenės kaita

Perėjimas į rinkos ekonomiką
Garsinis takelis

Visuomenės kaitą nepriklausomo gyvenimo sąlygomis visų pirma lėmė ekonominis veiksnys. Lietuva, nepaisant patirties ir kvalifikuotų specialistų trūkumo, nepaisant prasidėjusios Sovietų Sąjungos ekonominės blokados, nepaisant Lietuvos ekonomikai smogusios finansų krizės Rusijoje, per maždaug dešimt metų sukūrė veikiančią rinkos ekonomiką. Į ją eita laipsniškai. Pirmiausia buvo liberalizuota ūkio veikla: vykdyta valstybės turto privatizacija, atsisakyta reguliuoti kainas, suteikta ūkinės veiklos laisvė. Jau 1998 m. pabaigoje daugiau kaip 2/3 Lietuvos darbingų žmonių dirbo privačiose įmonėse. Tačiau privatizavimas sukėlė ir nepageidaujamų procesų. Ypač žemės ūkyje jie įgavo neigiamą atspalvį. Į privatizaciją didžioji visuomenės dalis žiūrėjo kaip į „prichvatizaciją“ (nuo rusiško žodžio „pasisavinti“). 1992–1996 metų laikotarpiu Lietuvoje „prichvatizacija“ ir vagysčių mastas buvo tiesiog sukrečiantis.

Liberalizavimą lydėjo infliacija, t.y. kainų kilimas, ir bendro nacionalinio produkto kritimas. Infliacija sustabdyta įvedus laikinus pinigus – talonus („vagnorėlius“). O įvedus litą, infliacija ėmė mažėti.

Socialinės sudėties kaita
Garsinis takelis

Sovietmečiu absoliuti dauguma Lietuvos žmonių buvo valstybės samdomi darbininkai ar tarnautojai. Naujojoje sistemoje žmonių darbo atlyginimas, materialinė gerovė vis daugiau ėmė priklausyti nuo pasiūlos ir paklausos santykio. Todėl po Nepriklausomybės atkūrimo Lietuvoje padidėjo turtiniai skirtumai, atsirado bedarbių ir benamių.

Vieni pradėjo dirbti daugiau, tikslingiau, rizikuoti ir kitaip siekti materialios gerovės. Jie įsigijo prabangias mašinas, namus, vilas, atostogas leido pasaulyje žinomuose kurortuose.

Nenorėję ar nepajėgę susitaikyti su šia laisve rinktis, tikėjęsi valstybės globos, atsidūrė skurde. Kaimuose skurstančiųjų buvo gerokai daugiau nei miestuose. Dalis žmonių neturėjo didelių galimybių prakusti vien dėl to, kad dirbo nekonkurencingose, neefektyviose sferose – žemės ūkyje, sveikatos apsaugos ar švietimo sistemose.

Pagrindinis skirtumas nuo sovietinės visuomenės – nedarbo problema. Sumažėjęs užimtumas labiausiai palietė tris žmonių kategorijas: jaunimą iki 25 metų, per 64 metų amžiaus asmenis bei dirbusius pramonėje ir žemės ūkyje. Nedarbo didėjimui įtakos turėjo laiku neatliktos ekonominės reformos, nemažėjanti biurokratija bei mokesčių našta, ekonominės krizės.

Tautinės sudėties kaita
Garsinis takelis

Nepriklausomos valstybės atkūrimas paveikė ir Lietuvos gyventojų tautinės sudėties paveikslą. Šalyje apsigyveno daugiau kaip 100 skirtingų tautybių gyventojų. Jų skaičius buvo labai nevienodas, svyravo nuo kelių šimtų tūkstančių (pavyzdžiui lenkų ar rusų) iki kelių šimtų ar tik dešimčių (graikų, vengrų ir pan.). Buvusi sovietinė rusifikacijos, pramonės vystymo politiką lėmė ir tai, kad net po dvidešimties metų išliko tautinių mažumų išsidėstymo Lietuvoje skirtumai pagal regionus. Daugiausia nelietuvių tautybės žmonių gyveno Rytų ir Pietryčių Lietuvoje, didžiuosiuose miestuose – Vilniuje, Klaipėdoje.

Lietuvių tautybės piliečių svoris valstybėje per dvidešimtmetį kiek išaugo. Sovietiniais laikais buvusi didžiausia rusų tautinė mažuma užleido pirmaujančias pozicijas lenkų tautinei mažumai. Šie pokyčiai buvo nulemti sovietų kariuomenės išvedimo, nepalankiai Lietuvos nepriklausomybės atkūrimą vertinusių išvykimo ir apskritai – palengvėjusių migracijos galimybių.

Aktyvia kultūrine veikla Lietuvoje užsiima apie 300 tautinių mažumų nevyriausybinių organizacijų. Norint patenkinti Lietuvos tautinių mažumų kultūrinius ir švietimo poreikius, įsteigti keli tautinių mažumų visuomeninės veiklos centrai – Tautinių bendrijų namai Vilniuje (1991 m.), Kauno įvairių tautų kultūrų centras (2004 m.), Romų visuomenės centras (2001 m.), Lietuvos tautinių mažumų folkloro ir etnografijos centras (2007 m.).

Vietovėse, kuriose gausiai ir kompaktiškai gyvena tautinės mažumos, įkurtos mokyklos tautinių mažumų kalbomis. 2010 metais Lietuvoje veikė per 150 tokių mokyklų – 62 lenkų, 36 rusų. Lietuvoje gyvenantys armėnai, baltarusiai, graikai, karaimai, latviai, lenkai, rusai, totoriai, ukrainiečiai, vokiečiai, žydai yra įkūrę ir šeštadienines/ sekmadienines mokyklas.

Dėl besikeičiančios Lietuvos visuomenės tautinės sudėties, keičiasi ir konfesinė visuomenės struktūra. Per dvidešimt metų padaugėjo Romos Katalikų bažnyčiai save priskiriančių skaičius. Kita vertus, su prasidėjusia imigracija Lietuvoje padidėjo ir religinė įvairovė.

Benamystė tarp stereotipų ir tikrovės
Benamystė tarp stereotipų ir tikrovės
Tęsti Grįžti