Dalies lietuvių dalyvavimas holokauste gali būti paaiškinamas tuo, kad sovietinei sistemai simpatizavę žydų aktyvistai sklandžiai įsiliejo į naują šalies administraciją ir todėl tapo geriau matomi Lietuvos visuomeniniame, politiniame, kultūriniame gyvenime.
Nemažai žydų už nelegalią komunistinę veiklą tarpukariu buvo kalinti, todėl LKP vadovybė juos įtraukė į įvairias veiklas Lietuvos miestuose ir miesteliuose.
Į sovietinių organizacijų veiklą, ypač provincijoje, savanoriškai įsitraukė ir dalis mokyklinio bei studentiško amžiaus žydų jaunuomenės, tarpukariu prijautusios socialistinėms idėjoms ir mokėjusios rusų kalbą. Žydų buvo komjaunime, politinių kalinių rėmimo organizacijoje „Raudonoji pagalba“, Tarnautojų sporto klube, Kauno universiteto studentų korporacijoje „Aurora“ ir kitur.
Šis jaunimas suvaidino lemiamą vaidmenį pertvarkant mažų Lietuvos miestelių bendruomenių gyvenimą pagal Revkomo (Revoliucinio komiteto) nurodymus.
Kadangi Lietuvoje buvo kuriami Komunistų partijos jaunimo skyriai, komjaunimo nariais ir vienais pagrindinių skyrių aktyvistų miestuose ir miesteliuose tapo vietiniai, taip pat ir žydų tautybės, jaunuoliai.
Komunistiškai nusiteikę jaunuoliai pradėjo aktyvią sovietinę agitaciją, ragino gyventojus švęsti okupacinės sistemos proteguotas šventes. Taip žydai dalies lietuvių sąmonėje buvo sutapatinti su komunistais, nors buvo ir lietuvių LKP narių, o sovietinė okupacija skatino kerštauti viskam, kas susiję su komunizmu.