Lietuvos šviesuomenės 1988 m. birželio 3 d. Vilniuje įkurtas visuomeninis judėjimas – Lietuvos persitvarkymo sąjūdis – tapo galinga lietuvių tautiškumo, patriotizmo bei vienybės žadinimo jėga. Lietuvoje prasidėjo tautinio atgimimo laikotarpis, vadinamas „dainuojančia revoliucija“.
Baltijos kelias
1989 m. rugpjūčio 23-iąją, Molotovo–Ribentropo pakto dieną, surengta masinė Baltijos kelio akcija, sujungusi tris Baltijos valstybes – Lietuvą, Latviją, Estiją – bei jose gyvenančias tautas, pademonstravo pasauliui jų siekį atkurti nepriklausomybę.
Skelbiama nepriklausomybė
1990 m. kovo 11-oji Lietuvai itin svarbi diena. Lietuvos Aukščiausioji Taryba – Atkuriamasis Seimas paskelbė, kad atkuriama nepriklausoma ir demokratinė Lietuvos valstybė.
Poetas Justinas Marcinkevičius
Kai dabar prisimeni pirmąjį – tą, pavasarinį, sakytum, gaivališką, šiek tiek romantišką, trispalvėmis ir šypsenomis pražydusį tą pirmąjį Sąjūdžio etapą – kai jį prisimeni, tai supranti, kad nieko gražesnio, nieko prasmingesnio, nieko broliškesnio nesi patyręs. Nei tu pats, nei visa mūsų tauta. Atgimimo laikotarpis, galima sakyti, visą tautą išvedė į lyderius. Šitokį išgyvenimą istorija mažai kam duoda. Mūsų kartai ji suteikė tokią galimybę. Dėkoju likimui, kad man teko regėti tuos daugiatūkstantinius Sąjūdžio mitingus, būti jų dalyviu. Kad patyriau didžiulį pilietinį ir poetinį išgyvenimą stovėdamas Baltijos kelyje. Iš meilės kilo Sąjūdis. Iš meilės dar gyvam savo kraštui, jo istorijai ir kultūrai, iš meilės kalbai, teisybei ir teisingumui. O svarbiausia – iš meilės žmogaus laisvei. Gal tik retas mūsų tada suvokė, kad laisvė – tai darbas, nuolatinis, alinantis darbas, deginanti kūryba, našta, pareiga ir įsipareigojimas.